Przylądek Kaliakra

Opublikowane przez dnia Czerwiec 30, 2014 w kategorii W okolicy | Możliwość komentowania Przylądek Kaliakra została wyłączona

Przylądek Kaliakra

Przylądek Kaliakra i rezerwat architektoniczny znajdujący się na jego terytorium jest położony 12km na południowy wschód od Kawarny. Jest to podłużny, skalisty półwysep, który wcina się w morze na długość około 2km. Bogata historia, dobrze zachowany krajobraz i piękne panoramiczne widoki sprawiają, że Przylądek Kaliakra jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych na wybrzeżu Morza Czarnego.

Zbocze przylądka o długości 60 – 70m zanurza się prosto do morza. Fale rzeźbią jaskinie i łuki u jego stóp, do których można jedynie dostać się morzem. W przeszłości te tunele-jaskinie były połączone z twierdzą i wykorzystywano je do załadunku i rozładunku statków.

Kaliakra to naturalny i archeologiczny rezerwat, który być może nie jest tak sławny i duży jak Nesebar, aczkolwiek oferuje równie wartościowe obiekty. Rezerwat naturalny obejmuje dzikie stepy i niesamowite skały przybrzeżne. Ponad 400 gatunków roślin można znaleźć w rezerwacie. Łącznie 310 gatunków ptaków żyje na terytorium Kaliakry, a 100 z nich wymaga specjalnych środków dla ich ochrony siedlisk. 106 z tych gatunków ptaków jest chronionych na poziomie europejskim. Region ten jest niezwykle ważny dla migrujących ptaków, ponieważ Via pontica, drugi największy w Europie szlak wędrowny, przechodzi przez niego. Każdej jesieni, między sierpniem a październikiem, tysiące ptaków lata w rezerwacie, a w morzu, wokół przylądka, można spotkać delfiny.

Przylądek Kaliakra słynie także ze wspaniałych tras idealnie nadających się dla wycieczek rowerowych. I tak jak zimą Bansko okupują narciarze, tak w okresie wiosennym na Przylądku Kaliakra można spotkać licznych rowerzystów.

Pierwsze wzmianki świadczące o istniejących tu osadach, pochodzą z IV wieku p.n.e., kiedy region zamieszkiwało trackie plemię Tirisis. To był prawdopodobnie powód, dla którego pierwsza nazwa przylądka brzmiała Tirisis. W późniejszym okresie powstały mury obronne. Osada składała się z dwóch części: wewnętrznej i poza miastem. Pierwsza ściana murów chroniła miasto od strony lądu. Jego szczątki mają obecnie 2m wysokości i 440m długości. Szczątki wielu budynków zostały odkryte na terenie zewnętrznej części miasta. Duży budynek, który w IV wieku stanowił łaźnię zachował się do dziś. Turyści mogą również zobaczyć prawie całkowicie zachowany grobowiec z tego samego okresu. Podczas wykopalisk archeologicznych odkryto również kilka średniowiecznych kościołów.

Nazwa Kaliakra, co oznacza „piękna peleryna”, wzmiankowana była po raz pierwszy w XIII – XIV wieku. W XIV wieku państwo bułgarskie zostało podzielone na trzy części, a Kaliakra stała się centrum jego części wschodniej i funkcjonowała jako wielki międzynarodowy port.

Muzeum, które prezentuje wiele znalezisk archeologicznych odkrytych na terenie rezerwatu znajduje się w jednej z jaskiń na przylądku Kaliakra. Jednym z najbardziej atrakcyjnych eksponatów w muzeum jest model, który pokazuje, jak wyglądała starożytna twierdza w przeszłości.

W czasie świąt narodowych Cape Kaliakra jest pięknie oświetlony przez potężne reflektory.
W muzeum są sprzedawane materiały informacyjne i pamiątki.

http://www.ventacamisetasdefutbolbaratas.es http://www.goedkope-voetbalshirtsnl.com http://www.maillotfootbelgiquepascher.be http://www.fotbalovedresyeshop.com/ http://www.goedkopevoetbalshirtskopen.com/ http://www.Maillotsfootballboutique.fr http://www.fussballtrikotsoutletol.com/ http://www.xn--fodboldtrjerdk-yqb.com/ http://www.xn--ftboltatreyjursland-y1b6i.com/ http://www.maillotdefootbelgique.com